Steroid Satın Alırken Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Satın alınan steroidin orijinal olduğunun anlaşılabilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Kullanılan steroidin orijinal olmaması birçok ağlık sorununa sebep olabileceği için olası yıkıcı etkilerin önüne geçmek amacı ile kullanım gerçekleşmeden önce steroidin orijinal olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Steroidler iki ayrı türde karşımıza çıkmaktadır. Birinci tür steroid vücudun doğal halinde bulunan ve böbrek üstü bezlerinden salgılanan steroid türüdür. Doğal hali ile steroidler, kortikosteroid olarak adlandırılmaktadır. Bu steroid türü bazı hastalıkların tedavisinde, doktor kontrolünde reçete aracılığı ile kullanılabilmektedir. Reçete aracılığı ile kullanımı legal olan hormon ilaçları, eczanelerde satılmaktadır. İkinci tür steroid ise genel anlamda vücut geliştirme sporunu profesyonel olarak gerçekleştiren sporcuların ya da vücut geliştirme sporu ile amatör olarak ilgilenen kişilerin, vücutlarında ki kas kütlesini dışardan aldıkları hormon takviyeleri ile arttırmak amacı ile kullandıkları hormon ilaçlarıdır. Bu ilaçlar anabolik steroid olarak adlandırırlar ve ülkemiz başta olmak üzere birçok dış ülkede de satışları yasaklanmıştır.

Anabolik steroid satışının yasak olmasından dolayı sporcular ya da diğer kişiler, bu steroid türlerine nasıl ulaşabileceklerinin araştırmasını yapmaktadırlar. Anabolik steroidlere ulaşmak için en güvenilir ve tek olan yol internet platformlarıdır. Ancak internet platformlarından sipariş edilecek olan steroid ilaçlarının orijinalliğinin test edilmesi gerekmektedir. Orijinallik testinin yapılması için de yine internet platformunu kullanmak gerekmektedir.

Anabolik steroid siparişi verirken öncelikle dikkat edilmesi gereken, seri numarası olan ürünlerin sipariş edilmesidir. Herhangi bir seri numarasına sahip olmayan ürünlerin siparişi kesinlik ile verilmemelidir. Seri numarası olan bir anabolik steroid sipariş edilirken de mutlaka numaranın orijinal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrolün sağlanması için internet platformu içerisinde çeşitli internet siteleri mevcuttur. Seri numarasının ilgili internet sitesine yazılması ile görüntülenen ekranda, ürüne dair bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında ilacın orijinal olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Steroidlerin Üzerindeki Ürün Seri Numarası Çoğaltılabilir Mi?

Steroid ürünlerinin üzerinde yer alan seri numaranın çoğaltılması, mümkün değildir. Hangi alanda olur ise olsun üretilen her ürünün bir seri numarası bulunmak zorundadır. Ürüne verilen bir kod gibi düşünülmesi gereken seri numarası, her ürün için ayrı kombinasyonları içerecek şekilde belirlenmiştir. Bu neden ile bir ürünün sahip olduğu bir seri numarasının, başka herhangi bir üründe bulunmasına imkân yoktur.

İnternet platformları aracılığı ile sipariş edilen her üründe olduğu gibi anabolik steroid ürünlerinde de seri numaraların kontrol edilmesi gerekmektedir. Ürünün orijinalliğinin test edilmesi amacı ile incelenen seri numarasında bir sıkıntı olması durumunda, seri numarasının sorgulandığı ekran hata verecek ve ürün ile ilgili açıklama yapacaktır. Bu tarz uyarıların bulunduğu ürünlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

Anabolik Steroidler Nasıl Kullanılmalıdır?

Anabolik steroidlerin tüketimi, oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kullanılan ilacın türüne göre vücutta hem kısa vadede hem de uzun vadede olumsuz etkiler ortaya çıkmasına sebep olan anabolik steroidler, uygun dozda ve uygun süre içerisinde tüketilmelidir.

Anabolik steroid kullanan her sporcunun ya da spor ile amatör olarak uğraşan kişilerin, spor programları, diyet programlı, vücut sistemleri ve diğer faktörler değişkenlik göstermektedir. Bu neden ile ilaç kullanımı kişiye özel olarak belirlenmeli ve belirlenen dozdan fazlası kullanılmamalıdır.

Anabolik Steroidlerin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Anabolik steroidlerin istenmeyen etkileri, oldukça fazladır. Hem uzun vadede hem de kısa vadede vücutta birçok değişikliğe sebep olan anabolik steroidlerin oldukça dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Anabolik steroidlerin zararları kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Tüylenme
 • Sivilce ve akne problemleri
 • Jinekomasti
 • Kadınlarda ses kalınlaşması
 • Tansiyon
 • Diyabet
 • Kolesterol
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • İktidarsızlık
 • Testis küçülmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir